artysci-antagonisci-emil-nolde-i-max-liebermann

Artyści antagoniści: Emil Nolde i Max Liebermann

sob. 21 września, godz. 11:10, powt. czw. 26 września, godz. 18:00

Pięcioodcinkowa seria dokumentalna w reżyserii Andreasa Gräfensteina, Sylvie Kürsten i Henrike Sandner z 2017 roku.

Seria przedstawia historię znajomości, wzajemnych wpływów i zaciętej rywalizacji pomiędzy wybranymi geniuszami sztuki europejskiej: Leonardem Da Vinci i Michałem Aniołem, Vincentem van Goghiem i Paulem Gauguinem, Emilem Noldem i Maxem Liebermannem, Caravaggiem i Baglionem czy Williamem Turnerem i Johnem Constablem.

Bohaterami każdego odcinka jest dwóch współczesnych sobie, genialnych malarzy i ich artystyczny pojedynek. Ukazując kulisy ich współzawodnictwa, twórcy serii objaśniają widzom tło przełomowych wydarzeń w dziejach sztuki, do których owa konfrontacja doprowadziła.

7 września, godz. 10:15 „Leonardo Da Vinci i Michał Anioł”

Władze piętnastowiecznej Republiki Florenckiej zamawiają u Leonarda Da Vinci freski batalistyczne do ratusza. Podobne zadanie zlecają Michałowi Aniołowi w nadziei, że rezultatem tej rywalizacji będą wspaniałe malowidła. Obaj artyści są znanymi i cenionymi twórcami – znają swoje prace i konkurują ze sobą. Przygotowują szkice, ale same freski nigdy nie powstaną. Dlaczego? Historycy próbują rozwikłać tę zagadkę.

14 września, godz. 10:50 „Vincent van Gogh i Paul Gauguin” W 1889 roku Vincent van Gogh i Paul Gauguin zamieszkali w Arles, by razem pracować i wzajemnie się inspirować. Po zaledwie dziewięciu tygodniach van Gogh z obciętym uchem trafia do zakładu do obłąkanych a Gauguin wyrusza malować na Tahiti. Co poróżniło artystów?

21 września, godz. 11:10 „Emil Nolde i Max Liebermann”

Berlin 1910 rok, awangardowy impresjonizm, reprezentowany przez znanego i poważanego malarza Maxa Liebermanna, staje się atakowaną klasyką. Coraz większe uznanie zdobywa młody artysta Emil Nolde, którego twórczość odznacza się uproszczoną formą i żywą, ostrą, barwną plamą. Liebermann nie zgadza się na zaprezentowanie prac Noldego na wielkiej wystawie organizowanej przez Berlińską Secesję twierdząc, że takich kolorów nie ma w naturze. Kiedy do władzy dojdą naziści jeden z nich będzie zabiegał o ich przychylność.

28 września, godz. 11:15 „Caravaggio i Baglione”

Rzym, rok 1603, uznani malarze Caravaggio i Baglione spotykają się w sądzie. Caravaggio oskarża swojego rywala o naśladownictwo. Proces przegra i trafi do więzienia. Wygra za to wieczną sławę a Baglione do dziś czeka na przywrócenie mu należnej pozycji wśród mistrzów malarstwa barokowego.

5 października, godz. 10:40 „Turner i Constable”

Londyn, rok 1832, Królewska Akademia organizuje coroczną wystawę malarstwa. Płótna dwóch najważniejszych pejzażystów - Williama Turnera i Johna Constable’a - powieszono obok siebie. Artyści do ostatniej chwili nanoszą poprawki. Powtórki odcinków w czwartki o godz 18:00


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE