festiwal-wszystkie-mazurki-swiata-2019-rytmy-i-smaki

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 - RYTMY i SMAKI

Warszawa, 22 - 27 kwietnia 2019

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. To koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. To warsztaty, zajęcia dla dzieci, Targowisko Instrumentów i spotkania z twórcami z całej Polski. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. To święto ludzi z pasją!
Festiwal rozpocznie się w Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia, zabawą taneczną w lasku bielańskim, przed kościołem na Dewajtis 3 oraz koncertem pieśni wielkanocnych w wykonaniu śpiewaków z Warmii i Podlasia w podziemiach kościoła. Do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania.

W tym roku wzbogacamy nasz festiwal o poszukiwania w sferze tradycji kulinarnych - jedzenie i muzyka, wspomnienia i zabawa, stół i taniec są nierozerwalnie związane ze sobą podczas świętowania. W środę 24 kwietnia, zaprosimy do Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, na Ucztę „W tę zieleń! W tę zieleń!", którą wypełnią regionalne potrawy i regionalne dźwięki. Ucztę przygotuje Monika Kucia wspólnie z gospodyniami i producentami żywności tradycyjnej z różnych stron Polski: Podlasia, Mazowsza oraz Podkarpacia. Spożywaniu i prezentacjom kulinarnym towarzyszyć będą rozmowy o obyczajach, przyrodzie i muzyce, historie rodzinne i oczywiście pieśni, przyśpiewki i toasty, a na końcu tańce i zabawa przy muzyce na żywo. W Uczcie wezmą udział śpiewaczki z Podlasia (Dobrowoda), Radomskiego (Gałki) i kapelę z Podkarpacia (Futoma).

Gośćmi zagranicznymi festiwalu 2019 będą Włosi. Na piątek 26 kwietnia przygotowujemy koncert pt. „Taneczne Katharsis. Oberek i Tarantella"(również w Praskim Centrum Koneser). O leczniczych właściwościach tarantelli w południowych Włoszech wiadomo od dawna. Szalony taniec do upadłego ratuje od choroby i od smutku, a muzykanci wchodzą w rolę uzdrowicieli. Podobnie brzmią opowieści o zapamiętałym tańczeniu „do rana” oberków i mazurków z centralnej Polski i o czarodziejskich mocach uznanych skrzypków i harmonistów. Ideą koncertu jest pokazanie włoskiej i polskiej praktyki muzycznej i tanecznej, z ich podobieństwami i różnicami. Południowe Włochy reprezentować będzie zespół Salentrio oraz wybitna tancerka Veronica Calati, zaś stronę polską legendarna Kapela Lipców z Wygnanowa i dwie pary taneczne z sąsiedztwa - Siwców i Cieślaków.

Koncert „Pomerania. Spotkanie Zachodu ze Wschodem" (czwartek, 25 kwietnia), dedykowany będzie tradycjom muzycznym Pomorza Zachodniego, tym historycznym i tym współczesnym. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone zespoły, których repertuar jest kontynuacją tradycji „przywiezionych” na Pomorze Zachodnie z Wileńszczyzny, spod Lwowa i z centralnej Polski oraz badacze i wykonawcy zajmujący się tradycjami muzycznymi Pomorza po stronie niemieckiej.

Nie zabraknie stałych elementów festiwalu, takich jak koncert finałowy konkursu Stara Tradycja 2019 oraz wielobarwne, trwające całą sobotę Targowisko Instrumentów w Fortecy Kręglickich (sobota, 27 kwietnia). Ponad 120 wystawców z Polski i zagranicy przywiezie liry korbowe, bębenki, piszczałki, trąbity, gliniane ptaszki i klawesyny, instrumenty rekonstruowane i zaprojektowane według własnego pomysłu. Oprócz stoisk twórców instrumentów targowisko wypełnią dziesiątki warsztatów, animacji i spektakli dla dzieci oraz pokazów pracy przy instrumentach. Kulminacją całego tygodnia będzie jak co roku szalona Noc Tańca, przy muzyce najlepszych kapel.

Oprócz koncertów, codziennie odbywać się będą warsztaty muzyczne i taneczne, w godzinach 10.00 - 18.00, w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe. W czwartek i piątek w CPK będzie działać Pracownia Targowiska Instrumentów.

Organizator Festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata

Festiwal odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Bielany.

Patroni medialni: PR Dwójka, TVP Kultura, RDC, Co Jest Grane24, Kraina Bugu, Muzykatradycyjna.pl

Partnerzy: Praskie Centrum Koneser, Centrum Promocji Kultury Warszawa Południe, Instytut Adama Mickiewicza, Mazowiecki Instytut Kultury, Pyrzycki Dom Kultury, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Akademia Kolberga, Pijalnia Ziół Dary Natury, Smolna, Grąbczewscy, J.A. Baczewski, Gastro Magic.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 - RYTMY i SMAKI

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2019 - RYTMY i SMAKI

Bilety: Uczta 50 zł, koncerty 30/20, noc tańca 40/30, warsztaty 10 zł. Do kupienia na EBilet i przed wydarzeniami.

 youtube.com/watch?v=mCg2_69jQ8g&feature=youtu.be

Więcej informacji: festivalmazurki.pl/festivalmazurki.pl/festiwal/

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE