bwyspianski-nieznany-muzeum-narodowe-w-krakowie-nie-przestaje-odkrywac-tworczosci-stanislawa-wyspianskiegob

„Wyspiański. Nieznany”. Muzeum Narodowe w Krakowie nie przestaje odkrywać twórczości Stanisława Wyspiańskiego

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie powstała secesyjna biblioteka. Wszystko po to, by wyeksponować księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, jego projekty edytorskie oraz pierwodruki dramatów.

Na wystawie „Wyspiański. Nieznany” oprócz kilku fantastycznych, rzadko lub wcale niepokazywanych dotąd pasteli chcemy zaprezentować reformatorską działalność typograficzną Stanisława Wyspiańskiego i jego fascynacje czytelnicze – mówi kurator ekspozycji Magdalena Laskowska.

„Wyspiański. Nieznany” to uzupełnienie i nowa część wystawy „Wyspiański”, którą w 2018 roku zwiedziło ponad 200 000 widzów. Liczne prace oraz przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego zobaczymy po raz pierwszy. To przede wszystkim pastelowy Autoportret artysty (1897) i Portret dra Jana Raczyńskiego (1904), zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie 2018 roku.
Na wystawie „Wyspiański. Nieznany” po raz pierwszy publiczność może zobaczyć także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór artysty, zakupiony przez Muzeum Narodowe w Krakowie w roku 1910 od wdowy po Wyspiańskim, Teodory Teofili z domu Pytko.

Wyspiański. Nieznany
16.01 – 05.05 2019
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1

pon.: nieczynne
wtorek-niedziela: godz. 10.00 - 16.00

Stanisław Wyspiański Autoportret 1897 Fot.  M. Obarzanowski i M Zak.

Stanisław Wyspiański Autoportret 1897 Fot. M. Obarzanowski i M Zak.

Więcej informacji na stronie: mnk.pl/wystawy/wyspianski-nieznany

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE