nie-zyje-ryszard-marek-gronski-pisarz-dziennikarz-i-satyryk

Nie żyje Ryszard Marek Groński – pisarz, dziennikarz i satyryk

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński – pisarz, felietonista, dziennikarz i satyryk, który współpracował m.in. z warszawskimi teatrami Syrena i Żydowskim oraz kabaretami: Szpak, Dudek, Wagabunda, Pod Egidą.

Ryszard Marek Groński urodził się 1939 r. w Łańcucie. Z wykształcenia był historykiem, ale pracował jako dziennikarz, pisarz i satyryk. Pracował w teatrach muzycznych Krakowa i Łodzi, w latach 80. ubiegłego wieku pełnił funkcję kierownika literackiego warszawskiego Teatru Syrena, jednocześnie pisząc teksty wykonywane przez największe gwiazdy sceny przy ulicy Litewskiej. Analogiczne stanowisko objął później w Teatrze Żydowskim w Warszawie, pracując dla tej placówki jako scenarzysta i tłumacz.

Współpracował z ważnymi kabaretami stolicy – Szpakiem, Wagabundą, Dudkiem i Pod Egidą. Pisywał dla estrady różnorodne formy: skecze, monologi, piosenki. W Kabarecie Pod Egidą przez jakiś czas sam występował z autorskimi satyrycznymi komentarzami do rzeczywistości.

Był autorem scenariuszy popularnych komedii Janusza Rzeszewskiego – „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…” (1983) oraz „Misja specjalna” (1987), a także szpiegowskiego filmu Czesława i Ewy Petelskich „Kim jest ten człowiek” (1984), sztuk teatralnych (musical „Machiavelli”, komedie „Papkin”, „Party”, „Won!”), powieści kryminalnej „Kropla deszczu na dłoni”, a także licznych zbiorów wierszy i tekstów satyrycznych dla dzieci i dla dorosłych oraz opracowań z historii kabaretu literackiego w Polsce.

źródło: TVP Info, PAP
fot. wikimedia commons/Sławek na licencji CC BY-SA 2.0

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE