100-na-100-muzyczne-dekady-wolnosci

100 na 100. Muzyczne dekady wolności

Projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie, którego celem jest prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości.

Powstałe po 1918 roku utwory wskazują na to, co w twórczości rodzimych kompozytorów w ostatnim stuleciu najpiękniejsze, najbardziej wartościowe, swoją oryginalnością i estetyczną odrębnością z powodzeniem oddziałujące na światowy krwiobieg kultury muzycznej.

Oprócz starannie wybranej listy 100 arcydzieł, które wyszły spod ręki blisko 90 kompozytorów, licznych wydawnictw nutowych i książkowych, atrakcyjnych publikacji dla najmłodszych, nowych nagrań w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów, 11 listopada 2018 roku na 11 estradach na świecie i w 11 najlepszych salach koncertowych w Polsce, zabrzmi 100 utworów polskich kompozytorów w interpretacji znakomitych solistów, orkiestr, chórów i zespołów o międzynarodowej renomie.

W wydarzeniach weźmie bezpośrednio udział 12 500 odbiorców w kraju oraz 15 000 publiczności międzynarodowej.Pośrednio w koncertach uczestniczyć będą radiosłuchacze i widzowie stacji telewizyjnych. Koncert z siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach transmitować będzie TVP Kultura.

W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie usłyszymy muzykę twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in.: "Harnasie" Karola Szymanowskiego, "I Koncert fortepianowy" Aleksandra Tansmana, "Uwertura tragiczna" Andrzeja Panufnika, "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, "III Symfonia" Witolda Lutosławskiego czy "Not I" Agaty Zubel.

Źródło: www.stonasto.pl

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE