bniepodleglosc-wokol-mysli-historycznej-jozefa-pilsudskiegob

Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego

Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Artur Grottger – prace m.in. tych artystów można oglądać na wystawie „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Od innych ekspozycji o tematyce niepodległościowej różni się ona ścisłym związkiem z myślą historyczną Józefa Piłsudskiego – twórcy Legionów, architekta niepodległości, ale także publicysty, wnikliwego analityka historii Polski, stratega. Wielu artystów współodczuwało niewolę w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace – ponad 750 dzieł sztuki – składają się na wystawę MNK. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji MNK, jednak dla zilustrowania najważniejszych wątków wystawy wypożyczono dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji. To m.in. Biblioteka Polska w Paryżu, Musée des Beaux-Arts d'Angers czy Snite Museum of Art z Indiany (USA).
Na ekspozycji zobaczymy nie tylko rzadko prezentowane w Polsce dzieła najwybitniejszych twórców, ale również mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale.

Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego
31.10.2018 – 27.01.2019
Muzeum Narodowe w Krakowie,
Gmach Główny,
al. 3 Maja 1

Foto Bartosz Cygan

Foto Bartosz Cygan

mnk.pl/wystawy/niepodleglosc

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet