zwyciezcy-9-american-film-festival-we-wroclawiu

Zwycięzcy 9. American Film Festival we Wrocławiu

Święto amerykańskiego kina we Wrocławiu dobiegło końca. Podczas gali zamknięcia zostali wyłonieni zwycięzcy 9. American Film Festival.

Tradycyjnie Jurorem AFF była publiczność, głosująca na swoje ulubione filmy. Spośród 12 fabuł w sekcji Spectrum najlepsza okazała się "Nienawiść, którą dajesz" ("The Hate U Give") w reżyserii George'a Tillmana Jr.

"Nienawiść, którą dajesz" to filmowy manifest i mocny komentarz na temat uprzedzeń rasowych we współczesnej Ameryce. Film prezentuje także proces budzenia się społecznej odpowiedzialności za drugiego, nawet obcego człowieka. Oprócz wcielającej się w główną bohaterkę Amandli Stenberg, na ekranie oglądamy m.in. Anthony'ego Mackiego, który udowadnia, że jest znacznie lepszym aktorem, niż sugerowałaby to postać Falcona z serii filmów o Avengersach.

W konkursie American Docs, w którym brało udział 14 dokumentów, publiczność nagrodziła "Szatana i Adama" ("Satan and Adam"), wyreżyserowanego przez V. Scotta Balcerka.

"Szatan i Adam" to historia nietypowego duetu: czarnoskórego ekscentryka i białego chłopaka, którzy grali razem płomiennego bluesa na ulicach Harlemu. W latach 80., okresie silnych napięć na tle rasowym, bohaterowie Balcerka zachowywali się tak, jakby nie istniały żadne podziały i konflikty.

Zwycięskie filmy otrzymały nagrody w wysokości 10 tysięcy dolarów (fabuła) i 5 tysięcy dolarów (dokument), ufundowane przez BNY Mellon.

W trakcie 9. edycji AFF widzowie zobaczyli łącznie 88 filmów pełnometrażowych, z czego 57 zostało pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Sara Driver i Alexandre Rockwell, którzy odebrali we Wrocławiu Indie Star Award - nagrodę honorującą wybitnych przedstawicieli niezależnego kina amerykańskiego.

VOD

Koło pióra, 14.03.2019

Scena klasyczna, Fair Play Quartet


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE