xvii-slaska-jesien-gitarowa-swiatowo-regionalnie-koncertowo-i-warsztatowo

XVII Śląska Jesień Gitarowa – światowo, regionalnie, koncertowo i warsztatowo

Światowa czołówka klasycznych gitarzystów i po raz pierwszy aż trzy orkiestry: NOSPR, AUKSO i {oh!} Orkiestra Historyczna, a także prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych inspirowane polską muzyką ludową i wydarzenia dodatkowe czekają na miłośników gitary klasycznej w ramach XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej. W dniach 21-27 października Tychami zawładnie gitara.

Gitarowy tydzień rozpocznie koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach z Marcinem Dyllą i Łukaszem Kuropaczewskim, najwybitniejszymi polskimi gitarzystami naszych czasów. Następnie przeniesiemy się do Tychów, gdzie w Mediatece przed siedem kolejnych dni będziemy mieli okazję poznać muzykę z Europy i świata w wykonaniu wirtuozów gitary. – Usłyszymy Brasil Guitar Duo z Brazylii i European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy), zagra Marko Topchii (Ukraina), Bireli Lagrene i Cyprien N'tsaï (Francja), Francesco Buzzurro (Włochy), Dávid Adorján (Niemcy) oraz Avi Avital i Chen Reiss (Izrael). Usłyszymy prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych Clarice Assad i Marka Pasiecznego napisanych specjalnie na potrzeby festiwalu, inspirowanych polską, etniczną, podhalańską muzyką jako nawiązanie do obchodzącej 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski.

Wysłuchamy trzy orkiestry – w swojej siedzibie zaprezentuje się Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, w progi Mediateki zaprosi AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, gdzie też zagra {oh!} Orkiestra Historyczna uzupełniając Rolfa Lislevanda, wirtuoza gitary barokowej i lutni.

Jak informuje Miejskie Centrum Kultury w Tychach, organizator Festiwalu, część koncertową uzupełnią wydarzenia towarzyszące – sesja naukowo-artystyczna "Gitara w Polsce wczoraj - dziś - jutro", warsztaty wokalne z Clarice Assad, lekcje mistrzowskie prowadzone przez jurorów Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego, prezentacja strun D’Addario i spotkanie z włoskim lutnikiem - Gabriele Lodi, fundatorem jednej z nagród, gitary koncertowej. Nie zabraknie okazji do wspominania minionych edycji Festiwalu dzięki wystawie fotografii Ireneusza Kaźmierczaka, dokumentującego to cykliczne święto gitary na przestrzeni lat.

Karnety i bilety na poszczególne wydarzenia Festiwalu dostępne są za pośrednictwem portalu TicketMaster oraz w salonach Empik i Saturn/Media Markt.

Zaprasza: Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba i Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

XVII Śląska Jesień Gitarowa

XVII Śląska Jesień Gitarowa

Link do strony: //guitar.tychy.pl/pl/

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE