xvi-gliwickie-dni-dziedzictwa-kulturowego-imoj-dom-jest-moja-twierdza-i-gliwickie-rezydencje-miejskie-w-xix-i-1-pol-xx-w

XVI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego Mój dom jest moją twierdzą – gliwickie rezydencje miejskie w XIX i 1. poł. XX w

Podczas XVl edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego proponujemy publiczności zorganizowaną, nieodpłatną formę zwiedzania kilkunastu rezydencji miejskich – willi i reprezentacyjnych kamienic. Koordynatorem tegorocznej edycji wydarzenia jest Anna Kwiecień, historyk sztuki, starszy kustosz Muzeum w Gliwicach.

W XIX stuleciu nastąpił rozkwit rezydencjonalnego budownictwa miejskiego, co wiąże się z rozwojem przemysłu i szeroko pojętej działalności gospodarczej. Górny Śląsk, znajdujący się w awangardzie ówczesnej industrializacji, poszczycić się może wieloma obiektami tego rodzaju. Pochodzące z tamtego czasu wille i reprezentacyjne kamienice do dziś budzą zachwyt różnorodnością architektury i stylistyką, bogactwem form dziewiętnastowiecznego historyzmu i eklektyzmu czy dwudziestowiecznego modernizmu. Za szczególnie interesujące - ze względu na liczbę, a także stan zachowania - uznać można obiekty znajdujące się w Gliwicach.
Podczas XVl edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego zwiedzimy 23 obiekty – głównie wille miejskie, ale i cztery kamienice, wybrane spośród licznych w Gliwicach ze względu na swoją stylistykę, rozmach inwestycji, piękny ogród lub wyjątkowe osobowości ich mieszkańców. Gliwickie wille miejskie budowane początkowo jako domy mieszkalne dla jednej rodziny, w wyniku różnych okoliczności zmieniały często właścicieli, a jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bywało, że zmieniały swoje funkcje. Stawały się np. ogólnodostępnymi klinikami lub szpitalami prywatnymi, czy przejęły rolę apartamentów dla wysokich urzędników przedsiębiorstw przemysłowych i fachowej kadry technicznej, zwłaszcza od lat 20. XX w., gdy bardzo wiele gliwickich kamienic i willi wykupiła spółka Obereisen, czyli Oberschlesische Eisen-Industrie AG für Bergbau und Hüttenbetrieb Gleiwitz, wchłonięta następnie przez większy koncern.
Zapraszamy do kolejnej wędrówki po mieście w ramach Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dowiemy się między innymi, gdzie w Gliwicach mieszkał najzacniejszy mistrz ciesielski, jaką rezydencję wybudował sobie mistrz malarski, gdzie dokładnie założono unikatowy, magiczny ogród w ścisłym centrum miasta, gdzie funkcjonowało Inhalatorium i czyj dom chroniła rzeźba św. Jerzego - mówi Anna Kwiecień.

Wywiadów w związku z XVI edycją Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego udziela jej koordynator - pani Anna Kwiecień. W celu umówienia terminu prosimy o kontakt z Działem Edukacji i Promocji Muzeum w Gliwicach (tel. 783 560 005).

22-23 września 2018, Muzeum w Gliwicach

Organizator:
Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

Willa wydawcy Arthura Neumanna, ul. Rybnicka 27, fot. Antoni Witwicki

Willa wydawcy Arthura Neumanna, ul. Rybnicka 27, fot. Antoni Witwicki

//www.muzeum.gliwice.pl/xvi-gliwickie-dni-dziedzictwa-kulturowego-moj-dom-jest-moja-twierdza-gliwickie-rezydencje-miejskie-w-xix-i-1-pol-xx-w/

//www.muzeum.gliwice.pl/

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE