narodowe-czytanie-przedwiosnia-stefana-zeromskiego

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbędzie się 8 września w ponad 2700 miejscach na całym świecie.

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach.

W Warszawie Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zainauguruje o godzinie 11 para prezydencka. Otwarciu towarzyszyć będzie występ Natalii Sikory, Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Zespołu Politechniki Warszawskiej, The Engineers Band, który zaprezentuje swoją interpretację utworu "Nim przyjdzie wiosna" Czesława Niemena. We wspólnym czytaniu "Przedwiośnia" w Warszawie wezmą udział znani aktorzy m.in. Edyta Olszówka, Jolanta Fraszyńska, Ewa Wiśniewska, Joanna Trzepiecińska, Edyta Jungowska, a towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu m.in. Włodka Pawlika, Marcina Maseckiego i Andrzeja Smolika. Przerwy w czytaniu wypełnią z kolei warsztaty dla najmłodszych w Strefie dla Dzieci, przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury.

O godzinie 16 para prezydencka weźmie też udział w Narodowym Czytaniu w Skolimowie, w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich im. Wojciecha Bogusławskiego, a wieczorem, o 22, powróci do Ogrodu Saskiego, aby zakończyć tegoroczna akcję.

Narodowe Czytanie odbywać się będzie w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w prowincjonalnych bibliotekach, w teatrach, parkach, na rynkach miast, w domach kultury i remizach strażackich. Część czytających zdecydowała się na przygotowaną przez Andrzeja Dobosza adaptację tekstu Żeromskiego, część sięgnie po oryginał powieści. Przeważnie organizatorzy nie ograniczają się do samej lektury, planując dla uczestników liczne atrakcje.

W Kielcach, rodzinnym mieście autora "Przedwiośnia", w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego czytana będzie oryginalna wersja powieści, zorganizowany też zostanie spacer po Kielcach śladami Żeromskiego, a pasażerowie bezpłatnej linii OW w sobotę rano będą mogli wysłuchać fragmentów powieści w czasie pięciu kursów – lektorami będą pracownicy muzeum. Inna kielecka placówka - Szklany Dom w Ciekotach - zdecydowała się na lekturę adaptacji tekstu przygotowanej na potrzeby Narodowego Czytania, uznając, że będzie ona bardziej zrozumiała dla młodych słuchaczy.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Źródło: PAP

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE