wystawa-do-absolutu-poprzez-abstrakcje-friedricha-vordembergego-gildewarta

Wystawa Do absolutu poprzez abstrakcję Friedricha Vordembergego - Gildewarta

28 czerwca w MOCAK-u odbędzie się otwarcie wystawy Do absolutu poprzez abstrakcję Friedricha Vordembergego-Gildewarta – znanego artysty niemieckiego, reprezentanta międzynarodowej awangardy, wpisującego się w nurt konstruktywistyczny.

Niemiecki artysta Friedrich Vordemberge-Gildewart (1899–1962) od początku swojej kariery twórczej w połowie lat 20. Konsekwentnie szedł drogą abstrakcji. Studiował w Hanowerze architekturę, projektowanie wnętrz i rzeźbę. Jako reprezentant międzynarodowej awangardy należał do wielu grup artystycznych, między innymi De Stijl, Der Sturm, die abstrakten hannover, abstraction-creation. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako malarz. Oprócz tego wykonywał również projekty graficzne, zlecenia typograficzne, był wykładowcą, autorem esejów o sztuce i poetą.

Ekspansja narodowego socjalizmu w Niemczech w latach 30. Zmusiła Friedricha Vodembergego-Gildewarta do emigracji z kraju, w którym się urodził. Jego żona Ilse Leda była Żydowką, a prace samego artysty, tworzone wbrew obowiązującemu kanonowi, zostały zaliczone do „sztuki zdegenerowanej”. Dopiero w 1954 roku wrócił on do Niemiec, gdzie otrzymał stanowisko w Wyższej Szkole Projektowania w Ulm. Tam mieszkał aż do końca życia. Prace Friedricha Vordembergego-Gildewarta znajdują się dziś w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie, w tym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie oraz w Centre Georges Pompidou w Paryżu. W Muzeum Wiesbaden działa archiwum poświęcone artyście.

Otwarcie wystawy: 28.6.2018, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 29.6–23.9.2018

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków.

Friedrich Vordemberge-Gildewart, L 2, 1949, litografia (specjalna edycja VG, Duwaer 1949), 23 × 31 cm, Museum Wiesbaden, courtesy Museum Wiesbaden, Niemcy

Friedrich Vordemberge-Gildewart, L 2, 1949, litografia (specjalna edycja VG, Duwaer 1949), 23 × 31 cm, Museum Wiesbaden, courtesy Museum Wiesbaden, Niemcy

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/255587891851606/ 

Strona www: https://www.mocak.pl/do-absolutu-poprzez-abstrakcje

VOD

Cyrulik sewilski – opera

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE