roman-klosowski-nie-zyje

Roman Kłosowski nie żyje

Był aktorem filmowym i teatralnym, znanym głównie z roli Romana Maliniaka w serialu telewizyjnym "Czterdziestolatek". Miał 89 lat.

Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 r. w Białej Podlaskiej. W 1953 r. ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a w kolejnych latach wydział reżyserski tej uczelni. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych. W tym roku mija 65 lat od rozpoczęcia przez niego pracy artystycznej.

Gwiazdą telewizji stał się za sprawą roli w serialu Telewizji Polskiej "Czterdziestolatek", stworzonym w latach 70. XX w. przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza.
Do postaci Maliniaka Kłosowski powrócił po latach w serialu "40-latek. 20 lat później".

W latach 1955–1976 Kłosowski pracował w teatrach warszawskich m.in. w Dramatycznym, Ludowym, Nowym. W latach 1976-1981 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Następnie wrócił do Warszawy, gdzie w latach 1981-1998 pracował w Teatrze Syrena. Był związany także ze sceną Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp., gdzie pięć lat obchodził 60-lecie pracy jubileuszowym spektaklem na podstawie czterech sztuk Samuela Becketta: "Akt bez słów", "Komedia", "Ostatnia taśma Krappa", "Oddech". Wspólnie z zespołem gorzowskiego teatru wyruszył z nim w tournee po kraju. Była to wędrówka po miejscach ważnych w życiu Romana Kłosowskiego; artyści grali m.in. w Szczecinie, gdzie rozpoczynał przygodę z teatrem.

Wystąpił też w wielu spektaklach Teatru Telewizji - m.in. jako Szwejk w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka (1989) i jako Królik w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla (1995).

Roman Kłosowski wystąpił także w takich filmach jak "Zamach" (1958) Jerzego Passendorfera, "Hydrozagadka" (1970) Andrzeja Kondratiuka, "Eroica" (1957) Andrzeja Munka, "Pętla" (1957) Wojciecha Jerzego Hasa, "Kapelusz pana Anatola" (1957) Jana Rybkowskiego, "Baza ludzi umarłych" (1958) Czesława Petelskiego.
Jego ostatnia rola to postać Zdzisia w firmie „Szklana pułapka” z 2012 roku.

Aktor zakończył karierę w 2016 roku z powodu kłopotów ze wzrokiem.

źródło: TVP Info, PAP

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE