26-miedzynarodowe-biennale-plakatu-w-tvp-kultura-i-tvp-3

26. Międzynarodowe Biennale Plakatu w TVP Kultura i TVP 3

W dniach 9.06-15.07 2018 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbywa się 26. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Patronem medialnym wydarzenia jest TVP Kultura i TVP 3 Warszawa.

Międzynarodowe Biennale Plakatu to jedna z największych światowych imprez, poświęconych sztukom plastycznym, święto dla wielbicieli sztuki plakatu. Telewizja Polska towarzyszy imprezie, relacjonując ją na antenach TVP 3 i TVP Kultura.

Sobota to najważniejszy dzień Biennale: Podczas uroczystego wernisażu zostaną ogłoszone wyniki konkursu głównego i konkursu tematycznego, poświęconego 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje regionu Europy Środkowej. Zwycięzcy zostaną wyłonieniu w drodze głosowania Jury, w skład którego wchodzą gwiazdy współczesnej grafiki plakatowej: Jianping He (Niemcy/Chiny) i Catherine Zask (Francja), a także i Anna Naumova (Rosja), Zdzisław Schubert (Polska) i Jerzy Skakun (Polska). Imprezie towarzyszą liczne imprezy dodatkowe, m.in. koncert zespołu Kulka/Kucz. Wśród gości znajdą się światowej sławy polscy i zagraniczni artyści: plakaciści, projektanci, architekci, krytycy, aktorzy, dziennikarze i osobowości świata mediów.

W sobotę 9 czerwca TVP Kultura zaprasza na dwie relacje z Biennale, podczas którego widzowie wysłuchają wywiadów z wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami. Miłośników polskiej sztuki czeka też prawdziwa gratka: wywiad z prof. Lechem Majewskim - wybitnym polskim grafikiem i plakacistą, prezydentem i członkiem Rady Programowej 26. MBP, wykładowcą ASP w Warszawie.

Również w sobotę 9 czerwca w ramach Studia Telewizyjnego Biennale w TVP 3 Warszawa widzowie Telewizji Polskiej obejrzą rozmowy ze znakomitymi uczestnikami Biennale: prof. Lechem Majewskim, Justyną Czerniakowską, grafikiem, wykładowcą ASP w Warszawie, Zdzisławem Schubertem, krytykiem i historykiem sztuki, członkiem Jury i Honorowym Przewodniczącym Rady Programowej 26. MBP oraz Wiktorem Jędrzejcem, prorektorem ASP w Warszawie. W poniedziałkowy poranek Studio Telewizyjne Biennale zaprasza na rozmowę z członkami Jury oraz zwycięzcami tegorocznego konkursu.

Organizację 26. Międzynarodowego Biennale Plakatu powierzono warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Inauguracja pierwszej edycji Biennale miała miejsce w gmachu Galerii Zachęta 6 czerwca 1966 roku. Animatorem Biennale i wieloletnim jego organizatorem był związany z ASP w Warszawie prof. Józef Mroszczak, współtwórca „polskiej szkoły plakatu”. Wśród inicjatorów Biennale wymienia się Jerzego Srokowskiego, Eryka Lipińskiego, Bohdana Bocianowskiego, Jana Lenicę.
Grono jurorów stanowili i stanowią zagraniczni i polscy wybitni projektanci, artyści i architekci, krytycy, kuratorzy sztuki współczesnej, dyrektorzy muzeów i innych instytucji kultury – niegdyś między innymi: Mildred Constantine, kuratorka Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Pierre Restany, francuski krytyk, Pontus Hultén, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie.
Wśród laureatów Biennale znajdują się najwybitniejsi na świecie przedstawiciele projektowania graficznego, w tym m.in. André François, Holger Matthies i Henryk Tomaszewski (dwukrotni triumfatorzy), Andy Warhol, Hiroshi Tanaka, Hans Hillmann, Jan Lenica, Julian Pałka, Roman Cieślewicz, Mieczysław Wasilewski, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, Jan Młodożeniec, Wiktor Sadowski, Franciszek Starowieyski, Wiesław Rosocha i wielu innych mistrzów plakatu z całego świata. Wystawę można zwiedzać do 15 lipca 2018.

Międzynarodowe Biennale Plakatu, relacja z Akademii Sztuk Pięknych:

TVP Kultura, 9 czerwca (sobota) godz.15:45 i 18.15
TVP 3 Warszawa, Studio Telewizyjne Biennale, 9 czerwca (sobota), godz. 11.10, 17.35,
11 czerwca (poniedziałek), program „Warszawski dzień”, godz. 7.00

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE