fangor-poza-plaszczyzna-wizualna

FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną

Obrazy – ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Wojciecha Fangora, zostaną zaprezentowane w przestrzeni 42 piętra apartamentowca Cosmopolitan od 26 maja do 1 lipca 2018.

Wystawę zatytułowaną „FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną” zorganizowano w 60 rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium Przestrzeni”. Zostaną na niej zaprezentowane głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiążą dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan.
Obrazy Wojciecha Fangora będzie można podziwiać na 42 piętrze Cosmopolitan od 26 maja do 1 lipca w każdą sobotę i niedzielę między godz. 14 a 19.

- Wstęp bezpłatny

- Obrazy pochodzą z prywatnego zbioru Jankilevitsch Collection.

FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną - wystawa od 26 maja do 1 lipca 2018

FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną - wystawa od 26 maja do 1 lipca 2018

Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę „polskiej szkoły plakatu”, był także autorem pierwszej na świecie instalacji przestrzennej zatytułowanej „Studium Przestrzeni” przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye" w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Zaprezentował na niej 37 prac będących rozwinięciem jego poszukiwań w obrębie sztuki minimal. W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego 4 dzieł przekroczyły poziom 1 miliona złotych. Ostatnim najważniejszym dziełem artysty był projekt wejść oraz identyfikacja 7 stacji dla II linii metra warszawskiego.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE