xxiv-miedzynarodowy-festiwal-sztuk-przyjemnych-i-nieprzyjemnych

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

5 marca pod hasłem „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” rusza XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju.

5 marca pod hasłem „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” rusza XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. „Temat tegorocznej edycji nawiązuje do słów Sławomira Świontka – wybitnego teoretyka teatru, który użył tego sformułowania komentując legendę o świętym Genezjuszu. W moim odczuciu słowa te dotyczą fundamentalnych dla sztuki spraw. Co daje artyście scena? Co mu odbiera? Kim jest artysta na scenie, a kim jest poza nią? Dlaczego niebezpiecznie jest schodzić ze sceny?” – pyta dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska, zapraszając widzów i twórców do dyskusji.

W programie tegorocznej edycji znalazły się: „Proces” w reż. Krystiana Lupy „Wesele” w reż. Jana Klaty, „Mefisto” w reż. Agnieszki Błońskiej, „Sekretne życie Friedmanów” w reż. Marcina Wierzchowskiego, „Psie serce” w reż. Macieja Englerta, „K.” w reż. Moniki Strzępki „Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer i „Wujaszek Wania” w reż. Iwana Wyrypajewa. Teatr Powszechny w Łodzi specjalnie na Festiwal przygotowuje dwie prapremiery: „Hannah Arendt: Ucieczka” – zrealizowaną w koprodukcji z Komuną Warszawa i „lovebook” w reż. Michała Siegoczyńskiego – opowieść o miłości inspirowaną powieścią M. Quicka „Poradnik pozytywnego myślenia”. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”, którą wraz z młodymi twórcami przygotowuje artystka performatywna, scenografka dr hab. Ewa Bloom-Kwiatkowska z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dwa panele dyskusyjne i spotkania twórców z publicznością.

XXIV Międzynarodowym Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Inauguracja: 5 marca 2018 r.
Teatr Powszechny w Łodzi
ul. Legionów 21, Łódź
www.powszechny.pl

www.facebook.com

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE