ksiaze-i-dybuk-w-programie-new-york-jewish-film-festival-2018

"Książę i dybuk" w programie New York Jewish Film Festival 2018

Koprodukcja TVP Kultura, film dokumentalny „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, znalazł się w programie New York Jewish Film Festival. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-23 stycznia 2018.

Pokaz w Nowym Jorku będzie amerykańską premierą „Księcia i dybuka”, którego światowa premiera odbyła się podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał wtedy Venice Classics Award dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie.

Film „Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

Pokazy „Księcia i dybuka” w Nowym Jorku odbędą się 10 i 11 stycznia. Widzowie polskich kin będą mogli zobaczyć „Księcia i dybuka” jesienią 2018 roku.

Nowojorscy widzowie podczas festiwalu będą mieli okazję zobaczyć także zrealizowanego w 1937 roku przez Michała Waszyńskiego „Dybuka” w odrestaurowanej wersji. Pokazy filmu odbędą się 14 i 17 stycznia.

Źródło: PISF

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE