trzy-europejskie-nagrody-filmowe-dla-polski

Trzy Europejskie Nagrody Filmowe dla Polski

9 grudnia w Berlinie odbyła się ceremonia wręczenia 30. Nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Współfinansowane przez PISF filmy „Komunia” Anny Zameckiej oraz „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymały nagrody. Katarzyna Lewińska odebrała nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Twórcy Kostiumów za film "Pokot" Agnieszki Holland.

Film

Film "Komunia" Anny Zameckiej

Film "Komunia" Anny Zameckiej

„Komunia” Anny Zameckiej została uznana za Najlepszy Europejski Film Dokumentalny i tym samym pokonała filmy Siergieja Łoźnicy („Austerlitz”), Guido Hendrikxa („Obcy w raju”), Luciji Stojevic („La Chana”) i Tonislava Hristova („Dobry listonosz”). Bohaterką filmu jest 14-letnia Ola, która nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana został uznany za Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany. Obok „Twojego Vincenta” o nagrodę ubiegały się filmy „Ethel & Ernest” reż. Roger Mainwood (Wielka Brytania, Luksemburg), „Louise by the Shore” ("Louise en hiver") reż. Jean-François Laguionie (Francja, Kanada) oraz „Zombillénium” reż. Arthur de Pins i Alexis Ducord (Francja, Belgia). „Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”). Twój Vincent” w 56 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy - Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty.

Katarzyna Lewińska odebrała nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Twórcy Kostiumów za pracę nad filmem „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Jury tak uzasadniło wybór: „Prostota kostiumów umiejętnie potęguje moc obrazów, podkreślając przesłanie filmu. Faktury użytych materiałów, kolory i krój kostiumów odzwierciedlają kontrast pomiędzy czynnikiem ludzkim a środowiskiem naturalnym, a jednocześnie pomagają ożywić bohaterów i dodać im charakteru. Wraz z innymi elementami wizualnymi, kostiumy stanowią integralną część narracji filmu i stanowią nieodłączną część potężnej emocjonalnej wymowy filmu” czytamy w uzasadnieniu jury.
Katarzyna Lewińska jest kostiumografką teatralną i filmową. To laureatka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii kostiumy za filmy „Boisko bezdomnych” (2009) i „W ciemności” (2012). Kostiumy jej autorstwa mogliśmy podziwiać w takich polskich produkcjach jak m.in. „Amok” Katarzyny Adamik, „Niewinne” Anne Fontaine, „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Body/Ciało", „W imię...”, „Sponsoring”, „33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, „Anatomia zła”, „Bilet na Księżyc” Jacka Bromskiego, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Disco Polo” Macieja Bochniaka, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Nieulotne” Jacka Borcucha czy „Lęk wysokości” Bartosza Konopki.

Źródło:PISF

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE