w-wieku-94-lat-odeszla-alina-janowska

W wieku 94 lat odeszła Alina Janowska

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nestorka polskiej sceny odeszła po długiej i ciężkiej chorobie. Smutną informację przekazał prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna debiutowała w 1943 roku. Jej pierwszy występ zapowiadał Jerzy Waldorff, a akompaniowali jej Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik. Po wojnie trafiła do łódzkiego Teatru Syrena, grała w kabarecie Gong.

W Syrenie wypatrzył ją asystent Leonarda Buczkowskiego i tak znalazła się na planie „Zakazanych piosenek” (1946). W 1946 roku ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi. W 1948 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny. W latach 40. wystąpiła jeszcze w filmie „Skarb”. Później grała między innymi w serialach „Wojna domowa”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Czterdziestolatek”, a ostatnio w „Złotopolskich”.

Ostatni raz pojawiła się publicznie w marcu 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie świętowała swój jubileusz pracy artystycznej. Cierpiała na chorobę Alzheimera.

Podczas II wojny światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z Podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła udział w powstaniu warszawskim. Pod pseudonimem „Alina” służyła jako łączniczka w dowództwie Batalionu „Kiliński”.

Źródło: TVP INFO/PAP

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE