5-filmow-z-doc-lab-poland-na-festiwalu-idfa-w-amsterdamie

5 filmów z Doc Lab Poland na festiwalu IDFA w Amsterdamie

Aż pięć filmów, które brały udział w warsztatach lub pitchingach DOC LAB POLAND zostało zakwalifikowanych na jeden z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie: IDFA w Amsterdamie.

Do Konkursu Pełnometrażowego zaproszono film „Over the Limit” Marty Prus (udział w DOCS TO GO! 2016). Pokaz na IDFA będzie światową premierą filmu. „Over the limit” to intymny portret sportsmenki, Margarity Mamun. W filmie udokumentowany został przełomowy rok jej życia, od Mistrzostw Świata w 2015 roku do Olimpiady w 2016 roku. Gimnastyczka staje przed życiową szansą, by zostać mistrzynią olimpijską. Aby to osiągnąć, musi jednak rywalizować ze swoją najlepszą koleżanką z tego samego klubu, Yaną Kudryavtsevą.

Międzynarodową premierą w Amsterdamie może pochwalić się z kolei dokument „Najbrzydszy samochód świata” (udział w DOC LAB POLAND 2016), który będzie tam walczył o nagrodę w Konkursie Dokumentów Średniometrażowych. Jego światowa premiera odbyła się na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film otrzymał Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Jury Studenckiego.

Bohaterem tego dokumentu jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. Auto wciąż jest w drodze. Za jego sterami siedzi Bogdan. Film drogi, który toczy się pomiędzy Majdankiem a Niemcami, jest w gruncie rzeczy podróżą w przeszłość – odtwarzaniem wspomnień czasów wojny. To także portret wyjątkowej relacji matki i syna. Bogdan poświęca niemal cały czas dla Kazimiery – za wyjątkiem chwil, kiedy przypadkowym osobom z dumą prezentuje osobliwą brzydotę samochodu.

Do Konkursu Filmów Studenckich komisja selekcyjna zaprosiła film „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego (DOC LAB POLAND 2017). Osiemnastoletni kulturysta, który pragnie zostać aktorem, z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Kreując swój wizerunek inspiruje się aktorami kina akcji. Całe godziny spędza na siłowni, bierze udział w zawodach kulturystycznych. Wszystko to prowadzi do załamania spowodowanego wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć by zyskać akceptację otoczenia. Życie Konrada zmienia się jednak kiedy na nowo odkrywa swoją dawną pasję do aktorstwa. W konkursie Kids&Docs pojawi się „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały (DOC LAB POLAND 2016). Film pokazuje Zuzię, która jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie woltyżerki. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia urosła i straciła dotychczasową gibkość. Figury z jej udziałem nie mają gracji i lekkości. Nie potrafi zgrać się z rytmem konia. W drużynie pojawia się stres i napięcie.

W sekcji Bests of Fests, pokazującej filmy, które w minionym roku odniosły festiwalowe sukcesy, udział weźmie dokument „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (DOCS TO GO! 2017), który zdobył Złote Lwy na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest to dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński, reżyser i wpływowa postać w europejskiej i amerykańskiej kinematografii był rozchwytywany w przedwojennej Warszawie. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?

Jubileuszowa, 30. edycja IDFA - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie odbędzie się w dniach 15-26 listopada br.

Źródło: materiały prasowe

VOD

Oskar Kolberg – życie i pasja

Penelopa – film dokumentalny


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE