filmy-na-festiwalu-conrada

Filmy na Festiwalu Conrada

Od poniedziałku (23 października) do soboty (28 października) sześć seansów powiązanych z programem największego literackiego wydarzenia jesieni. Nie będą to zwyczajne pokazy – w klimat każdego z nich publiczność wprowadzi wybrany festiwalowy gość.

Pokaz rozpocznie się w poniedziałek (23 października) o godz. 21.30 filmem „Beksińscy. Album wideofoniczny” – wstrząsającym dokumentalnym dramatem, precyzyjnie zrekonstruowanym na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty został na bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. Beksińscy. Portret podwójny (wyd. Znak). Wprowadzenie do filmu wygłosi reżyser - Marcin Borchardt.

Dzień później (wtorek, 24 października, godz. 21.30) prawdziwe wydarzenie: na ekranie polski kandydat do Oscara – film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, a w roli gościa specjalnego, wprowadzającego widzów w klimat seansu wystąpi sama Olga Tokarczuk.

Środowy wieczór (25 października) to ukłon w stronę miłośników twórczości Siri Hustvedt. O godz. 21.30 pisarka otworzy pokaz filmu „Pokój wróżek” w reżyserii Claude’a Millera, którego scenariusz powstał na podstawie jej powieści „Na oślep”.

W czwartek (26 października, godz. 21.30) na ekranie Kina Pod Baranami zagości „Kod Da Vinci” w reżyserii Rona Howarda – ekranizacja bestsellerowej powieści Dana Browna. Tego samego dnia, dwie godziny wcześniej pisarz spotka się z czytelnikami.

W piątek (27 października, godz. 21.30) – obsypany nagrodami film Raoula Pecka „Nie jestem Twoim murzynem”. W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę Remember This House. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi, który postanowił sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na zawsze zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA. Wprowadzenie do filmu wygłosi Jean-Ulrick Désert - artysta uczestniczący w wystawie „Nowy region świata” prezentowanej w Galerii Bunkier Sztuki i łączącej się programowo z Festiwalem Conrada.

W finale pasma filmowego (sobota, 28 października, godz. 14.00) – „Ezer Kenegdo” w reżyserii Deniza Demirera i Daniela Kremera. Yisroel "Izzy" Jonigkeyt, chasyd z Crown Heights w Nowym Jorku, wyrusza do San Francisco, do swojego przyjaciela Marka. Po seansie zaplanowano spotkanie z twórcami.

Źródło: www.biurofestiwalowe.pl.

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE