znamy-nominowanych-do-nagrody-conrada-2017

Znamy nominowanych do Nagrody Conrada 2017

„Ganbare! Warsztaty umierania” Katarzyny Boni, „Ma być czysto” Anny Cieplak, „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk, „Wśród przyjaciół” Macieja Sieńczyka oraz „Wakacje” Grzegorza Uzdańskiego – znamy pięć tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada.

Zwycięzcę wybiorą internauci, głosując na stronie Festiwalu Conrada. Wyróżnienie zostanie wręczone 29 października 2017 r. podczas gali wieńczącej 9. edycję Festiwalu. Podobnie jak w latach ubiegłych wręczenie Nagrody poprzedzi wykład mistrzowski o sztuce pisania. Tym razem wygłosi go Siri Hustvedt, amerykańska pisarka, eseistka i poetka.

Nagroda Conrada to wyróżnienie, dzięki któremu debiutujący twórca zdobywa zainteresowanie szerokiej publiczności. Ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego.

„Ganbare! Warsztaty umierania” (Wydawnictwo Agora) Katarzyny Boni to opowieść o Japonii - kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. Przejmująca książka „Ma być czysto” Anny Cieplak (Wydawnictwo Krytyka Polityczna) opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. „Jak pokochać centra handlowe” (Wydawnictwo Wielka Litera), debiut literacki Natalii Fiedorczuk, to zapis kobiecego doświadczenia i niezwykła opowieść o transformacji kobiety w matkę. Książka Macieja Sieńczyka „Wśród przyjaciół” (Wydawnictwo Czarne) może wywoływać skojarzenia z „Dekameronem” Boccaccia, bo i tu kulturalne towarzystwo zabawia się wyrafinowanymi opowieściami. To również – a może i przede wszystkim – popis umiejętności narracyjnych i hipnotycznych Gospodarza, tego arcyopowiadacza nadwiślańskiej Szeherezady, a zarazem – ignoranta, mitomana i bufona. „Wakacje” (Wydawnictwo W.A.B.) to powieściowy debiut Grzegorza Uzdańskiego, twórcy „Nowych Wierszy Sławnych Poetów”. Brawurowa, przenikliwa, ironiczna książka opowiada o Marcie, która wraz ze swoją córką Justyną spędza tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z ukrytą historią rodzinną: powracająca we wspomnieniach bohaterek babka była Niemką, ewangeliczką, która po wojnie poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie wspominała o swoim pochodzeniu czy ocalałych członkach rodu.

Z autorami nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada książek będzie można się spotkać trzeciego dnia Festiwalu, w środę 25 października o godz. 16:00. Dyskusję poprowadzi Michał Sowiński.

Źródło: materiały organizatora

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE