polska-koprodukcja-z-andrzejem-chyra-w-jednej-z-rol-litewskim-kandydatem-do-oscara

Polska koprodukcja z Andrzejem Chyrą w jednej z ról litewskim kandydatem do Oscara

Francusko-litewsko-ukraińsko-polska koprodukcja "Szron" ("Frost") Sharunasa Bartasa jest litewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

Rokas i Inga, dwoje młodych Litwinów (w tych rolach debiutujący młodzi aktorzy Mantas Janciauskas i Lyja Maknaviciute), zgłaszają się jako wolontariusze do poprowadzenia ciężarówki z pomocą humanitarną na Ukrainę. Pozostawieni sami sobie w wyniku nieoczekiwanej zmiany planów ruszają przez zasypane śniegiem rozległe tereny Donbasu w poszukiwaniu pomocy i schronienia, a ich ścieżki przecinają się ze szlakami ludzi, których życie naznaczyła wojna. Ignorując niebezpieczeństwo, zbliżając się do linii frontu, stają się sobie coraz bliżsi. Zaczynają też rozumieć, czym jest życie w czasach wojny...

Film jest francusko-litewsko-ukraińsko-polską koprodukcją. Polskimi koproducentkami filmu litewskiego reżysera są Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska z firmy Donten & Lacroix Films. Ze strony francuskiej film koprodukują KinoElektron i Reborn Production, litewskiej Studija Kinema, a ukraińskimi koproducentami są Insight Media/Tato Film. Reżyserem filmu jest Sharunas Bartas, który wspólnie z Anną Cohen-Yanay jest również autorem scenariusza. "Szron" jest 9 filmem w karierze litewskiego reżysera. W filmie oprócz litewskich aktorów zagrali również Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis.

Światowa premiera "Szronu" odbyła się na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie film był prezentowany w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight).

Żródło: PISF

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE