zakladka

Zakładka

czw. 21 września, godz. 22:40

Prezentacja nowości i premier wydawniczych oraz adaptacji dzieł literackich, które można zobaczyć na ekranach kin i teatralnych deskach.

W tym wydaniu Zakładki Wojciech Engelking rozmawiać będzie z Anną Brzezińską o jej książce „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach”. Na przeszło ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane jak mogłoby się zdawać córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zpolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice.

W dziale KSIĄŻKA W KINIE o „Tulipanowej gorączce” Deborah Moggach, powieści, która ma właśnie swoją premierę filmową. Czym było tytułowe zjawisko w XVII - wiecznej Holandii i jakie są jego związki ze współczesnymi kryzysami spekulacyjnymi? Opowie o tym Tomasz Kwarciński - wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W dziale KSIĄŻKA DO TEATRU rozmowa z Krzysztofem Jasińskim o premierze „Ślubów panieńskich” Fredry w Teatrze STU w reż. Krzysztofa Pluskoty.

Z kolei w dziale KSIĄŻKA DO OGLADANIA: katalog wystawy #dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa jest głosem w toczącej się debacie na temat polskiego dziedzictwa. W przededniu stulecia odzyskania niepodległości debata ta zyskuje nową dynamikę, skłaniając do postawienia pytania o nas samych, o to, jak definiujemy naszą historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej związki z otaczającym nas światem. Do napisania tekstów w katalogu zaproszeni zostali pisarze i badacze reprezentujący różne dziedziny nauki, m.in. Przemysław Dakowicz, Krzysztof Koehler, Joanna Wnuk - Nazarowa, Andrzej Nowak, Paweł Śpiewak, Mateusz Werner. Wojciech Engelking rozmawia z Andrzejem Szczerskim, historykiem sztuki, zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego i twórcą wystawy.


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE