barcice-w-rytmie-wegierskiego-folku

Barcice w rytmie węgierskiego folku!

W dniach 31 sierpnia – 2 września odbędzie się 5 edycja Pannonica Folk Festival w Barcicach. To miejsce spotkań miłośników kultury węgierskiej, bałkańskiej, romskiej i karpackiej. Festiwal wpisuje się w obchody Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Węgierska muzyka to przede wszystkim folk! Do tej pory Polacy mieli okazję poznać i wysłuchać twórczości wielu madziarskich artystów, którzy inspirują się tradycyjną muzyką swoich przodków. W tym roku Węgry pojawią się na Pannonica Folk Festival w roli Gościa Specjalnego z okazji trwającego Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, dlatego na uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji!

Przede wszystkim będzie można zobaczyć występy kilku węgierskich zespołów. 31 sierpnia zagra Kerekes Band, który łączy węgierski folk z popularnymi gatunkami, a muzykę korzeni traktuje zaledwie jako początek miksowania stylów i pomysłów. 1 września wystąpi grupa Söndörgö. Formacja ta łączy folklor z domieszką tradycji serbskich i chorwackich. Członkami grupy są Áron Eredics, Benjamin Eredics, Dávid Eredics, Salamon Eredics i Attila Buzás. Ostatniego dnia będzie można posłuchać formacji Buda Folk Band – to jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Tworzy ją sześcioosobowy zespół, którego członkowie grupy od dzieciństwa mieli kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. Wystąpią: Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew, Andor Maruzsenszki – altówka, Márton Éri – altówka, Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew, Soma Salamon – akordeon, flet, Anna Márczi – śpiew, Tamos Kiralyi – kontrabas.

Oprócz muzycznych występów na gości czeka również wiele innych atrakcji: stoiska z węgierską gastronomią, pokazy rzemiosła, projekcje filmowe dla dzieci i dorosłych („Miasto kotów” oraz „To nie są najlepsze dni mojego życia”), a także spotkanie z Krzysztofem Vargą – autorem cenionego tryptyku składającego się z „Gulaszu z turula”, „Czardasza z Mangalicą” i „Langosza w jurcie”. W tym roku po raz pierwszy w „Stodole w Odnozynie” zostanie zorganizowany prawdziwy Dom Tańca, czyli Táncház z muzyką na żywo z udziałem zespołów Zoord i Buda Folk Band.

Wydarzenie potrwa od 31 sierpnia do 2 września i odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Barcice w rytmie węgierskiego folku!

Barcice w rytmie węgierskiego folku!

www.kulturawegierska.pl 
www.facebook.com/hunginst/

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE