ironia-i-patos-kolejna-debata-w-ramach-wystawy-pozna-polskosc-formy-narodowej-tozsamosci-po-1989-roku

"Ironia i patos" - kolejna debata w ramach wystawy "Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku".

3 sierpnia o 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się współorganizowana przez TVP Kultura debata w ramach cyklu {Transformacje}, przy okazji wystawy "Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku".

„Ironia i patos” to debata stanowiąca podsumowanie projektu „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”, a zarazem dwie tonacje emocjonalne i jakości estetyczne, przy pomocy których opowiadać można o współczesnej polskiej kulturze. Transformacja ustrojowa zdaje się wyznaczać istotną cezurę w rozrachunkach Polaków z ich zbiorową wyobraźnią. Patos w epoce rozstania z romantycznym paradygmatem oraz opowieściami o zbiorowym cierpieniu i oporze odchodzi w niepamięć po latach nadmiernego użycia. Na horyzoncie twórców i odbiorców sztuki pojawia się ironia – jedyna, jak przypuszcza wielu, tonacja, w jakiej opowiadać można w erze postmodernistycznego rozszczepienia tożsamości o indywidualnym, a tym bardziej zbiorowym losie. Czy jednak na pewno? Czy czołowi polscy intelektualiści i artyści nie pomylili się w swoich diagnozach, dotyczących naszej wyobraźni? Czy romantyczny upiór został pogrzebany na dobre? I wreszcie: czy sztuka sprostała niełatwemu zadaniu pokazywania nam naszej transformacyjnej rzeczywistości i przemian naszej tożsamości?

Moderatorem dyskusji będzie Jakub Moroz - wicedyrektor TVP Kultura. Rozmawiać będzie z prof. Krystyną Duniec, dr Anną Myślińską, dr Piotrem Bernatowiczem, dr Mateuszem Wernerem, Dr Iwem Zmyślonym, dr Tomaszem Kozakiem.

Debata odbędzie się w sali z instalacją Julity Wójcik na wystawie „Późna Polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku" na I piętrze. Wstęp wolny.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE