nie-zyje-marek-wysocki-filmowy-pan-samochodzik

Nie żyje Marek Wysocki – filmowy Pan Samochodzik

Zmarł Marek Wysocki, aktor filmowy i telewizyjny. W pamięci widzów zapisał się dzięki roli Pana Samochodzika – poinformowała rodzina artysty. Wysocki był także kompozytorem, konferansjerem i twórcą „Pana Tik-Taka”. Miał 61 lat.

Marek Wysocki urodził się 15 maja 1956 roku w Wołominie. Był absolwentem Wydziału Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, którą ukończył w 1981 roku. Na szklanym ekranie zadebiutował jeszcze przed ukończeniem studiów – w 1980 roku, gościnnie, na planie filmu psychologicznego Gerarda Zalewskiego „Ciosy”.

W 1988 roku Wysocki zagrał swoją najsłynniejszą rolę – główną postać w ekranizacji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” w reż. Kazimierza Tarnasa. W głównej roli zastąpił Stanisława Mikulskiego, który występował w ekranizacjach wcześniejszych tomów serii.

Wysocki zostanie zapamiętany także jako współtwórca – obok Krzysztofa Marca – muzyki do telewizyjnego programu dla dzieci „Tik-Tak”, współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Międzywojennej Orchidea w Wołominie oraz dyrektor konkursu Miss Polski. Był laureatem Złotego Ekranu przyznawanego kiedyś przez czasopismo „Ekran”. Na liście jego wyróżnień znalazła się także nominacja z 1997r. do amerykańskiej nagrody World Championship za najlepsze widowisko telewizyjne w Tunezji.

W 2007 roku, obok m.in. Krzysztofa Kowalewskiego, Anny Korcz i Jerzego Turka, zagrał w „Rysiu” w reż. Stanisława Tyma.

TVP Info

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE