marta-hryniuk-o-little-bird

Marta Hryniuk „O, Little Bird”

„O, Little Bird” jest poetycką opowieścią o każdym z nas, osadzoną przez autorkę pomiędzy przeszłością a przyszłością. Jest tropicielem usadawiającym się w cieniu, izolującym się od zgiełku, a jednocześnie wyostrzającym widzenie, pozwalające dostrzec więcej.

„Wierzono, że martwe ptaki zwiastują śmierć kogoś w domu.” Zdanie to nawiązuje do ludowych powiedzeń oraz tradycji przekazywania historii, a jednocześnie przenosi nas w obszar przeszłości, w miejsce graniczne, w którym interpretacja staje się kluczowa. Porzekadło zapowiada zły omen – śmierć bliskiej osoby.

Czas wyłania z siebie kolejny akt – płynnie zabiera nas w drogę po długim korytarzu oraz po oświetlonym mocnym światłem pomieszczeniu. Kiedy towarzyszymy kamerze, odczuwalna staje się przestrzeń zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Jednobarwne, spustoszone przez czas miejsce pogrążonego w mroku korytarza sytuuje nas w sferze przejściowej. Z mrocznego przejścia obraz przenosi nas w obszar światłości. Oko kamery umiejscawia się w świetlistym wnętrzu. Zsunięte rolety przepuszczają promienie światła wpadające do wnętrza;, lekko opadający na podokiennik, ozdobny przezroczysty materiał przywołuje widmową obecność.

Wystawa dotyka sfery uczuć i podświadomości człowieka, osadzona jest w przestrzeni w której momenty odległe od siebie zostają zespolone językiem snów. Hryniuk ożywia i ubiera słowa, ciało widza odbiera poza werbalnym poziomem percepcji. Kwestia czasu, którą artystka porusza w pracy, znajdzie swoje rozwinięcie w przestrzeni ekspozycji.

Wernisaż: 27.07.2017, godz. 18.00
Wystawa: 27.07. – 03.09.2017
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela godz. 12.00 -19.00
Kuratorka: Gabriela Warzycka-Tutak

Marta Hryniuk „O, Little Bird”

Marta Hryniuk „O, Little Bird”

www.ggm.gda.pl/pl,0,0,1751,Marta_Hryniuk_O_Little_Bird,0,0,index.php

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE