polski-obraz-nagrodzony-w-karlowych-warach-krysztalowe-globy-dla-aktorek-z-filmu-ptaki-spiewaja-w-kigali

Polski obraz nagrodzony w Karlowych Warach. Kryształowe Globy dla aktorek z filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”

Na 52. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire za role w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.

Kryształowy Glob 52. Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach przypadł czeskiemu filmowi „Mały krzyżowiec” Vaclava Kadrnka.

Premiera filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” w Karlowych Warach odbyła się 4 lipca. Obraz zebrał świetne recenzje. Od razu wszyscy zwracali uwagę na znakomite kreacje Jowity Budnik i Eliane Umuhire. Nagrody w Konkursie Głównym przyznawało jury w składzie: Anna Brüggemann, Sarah Flack, Ciro Guerra, Michel Merkt oraz Štefan Uhrík.

Akcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. W ciągu ok. 100 dni w Rwandzie zamordowano prawie milion osób z plemienia Tutsi.

Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kos Film, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w sierpniu 2016 roku nagrodę First Look na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

TVP Info

VOD

Suwalska mozaika

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE