thurman-i-affleck-z-nagrodami-w-karlowych-warach-inauguracja-festiwalu

Thurman i Affleck z nagrodami w Karlowych Warach. Inauguracja festiwalu

Tegoroczny zdobywca Oscara, amerykański aktor Casey Affleck, aktorka Uma Thurman i kompozytor James Newton Howard odebrali w piątek wieczorem nagrody podczas gali otwarcia 52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Kompozytor James Newton Howard, twórca ścieżek dźwiękowych do ponad 130 filmów, w tym „Igrzysk śmierci” i „Batman: początek”, został uhonorowany za „niezwykły wkład w kino światowe”.

Casey Affleck, zdobywca Oscara za pierwszoplanową rolę w „Manchester by the Sea” i Uma Thurman odebrali nagrody honorowe przyznane im przez Prezydenta MFF w Karlowych Warach.

W konkursie głównym, trwającego do 8 lipca festiwalu, pokazanych zostanie 12 filmów. Wśród nich jest obraz „Ptaki śpiewają w Kigali” . Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń.

Do oficjalnej sekcji festiwalu, poza konkursem, zakwalifikowała się estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad”. Muzykę skomponował Jacaszek. Pokaz w Karlowych Warach będzie europejską premierą obrazu.

W sekcji Variety Critics’ Choice zostanie zaprezentowany najnowszy film Grega Zglinskiego „Zwierzęta”, którego światowa premiera odbyła się podczas 67. Berlinale.

„Zwierzęta” to, jak piszą twórcy filmu, „kino-psychozagadka, nawiązujące do tradycji Davida Lyncha – na końcu filmu nie czeka na widza puenta, lecz »łamigłówka« złożona z egzystencjalnych pytań i zachęta do zmierzenia się z tajemnicą życia. Zderzenie drogowe z owcą rozpoczyna dla Anny i Nicka serię niecodziennych i tajemniczych wydarzeń, w czasie których każde z nich zatraca orientację, czy to, czego doświadcza, dzieje się w rzeczywistości, czy w jego wyobraźni, czy może nawet jedynie w wyobraźni partnera?”.

W sekcji Czeskie Filmy 2016–2017 widzowie zobaczą „Pokot” Agnieszki Holland. To polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja.

Festiwal w Karlowych Warach odbywa się od 1946 r. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Najlepszemu filmowi w konkursie głównym przyznawana jest nagroda Kryształowego Globu.

Polacy dwukrotnie zdobyli Kryształowy Glob – w 1948 r. jurorzy przyznali go „Ostatniemu etapowi” Wandy Jakubowskiej, a w 2005 r. uhonorowali nim „Mojego Nikifora” Krzysztofa Krauzego.

Źródło: TVP Info

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE