mlody-tancerz-roku-ogloszenie-finalistow

Młody Tancerz Roku - ogłoszenie finalistów

Dziś poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji jednego z najbardziej prestiżowych konkursów tanecznych - Młodego Tancerza Roku. Konkurs organizowany jest przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielki finał odbędzie się 28 maja o godz. 20:00 w TVP Kultura. Weźmie w nim udział 8 tancerzy w wieku od 16 do 20 lat, reprezentujących różne style tańca, m.in. klasyczny, współczesny czy hip-hop. O tytuł Młodego Tancerza Roku walczyć będą: Szymon Hawryszko, Weronika Sieczkarek, Mateusz Dryll, Patryk Kaczmarek, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska, Hanna Szychowicz, Pola Gonciarz.

Każdy z uczestników wykona solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentują się w choreografii grupowej, przygotowanej specjalnie na potrzeby konkursu przez Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa, pedagoga baletu. Dwóch najlepszych uczestników przechodzi do finału, podczas którego zaprezentują spontaniczny taniec, który zadecyduje o zwycięstwie.

Tancerzy oceni profesjonalne jury: Iwona Pasińska - tancerka, choreograf, pedagog, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maksim Woitiul – pierwszy solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Filip Czeszyk - tancerz, choreograf, jeden z najlepszych instruktorów i choreografów hip-hopu w Polsce.

Od 24 maja będziemy mogli śledzić przygotowania tancerzy do występu podczas zgrupowania w siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach – na stronie http://mlodytancerzroku.tvp.pl/ i Facebooku https://www.facebook.com/mlodytancerzrokutvp/ , a także, po raz pierwszy, na Instagramie @mlody_tancerz_roku i Snapchacie mlodytancerz.

Zwycięzca będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się pod koniec roku w Czechach.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 r. Dotychczas Polska była jego organizatorem trzykrotnie: w 1997 r. konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 r. w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 r. - w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.

Polscy tancerze wygrywali Eurowizję dla Młodych Tancerzy dwukrotnie. W 2001 r. zwyciężyli Marcin i Dawid Krupińscy, a w 2015 r. - Viktoria Nowak.


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE