skarby-baroku-miedzy-krakowem-a-bratyslawa

Skarby baroku. Między Krakowem a Bratysławą

Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce zagościły bezcenne obrazy i rzeźby z licznych muzeów i kościołów Słowacji.

Ekspozycję „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” dopełniają zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski – w sumie blisko 160 dzieł sztuki. Są wśród nich znakomite prace artystów tworzących w naszym kręgu kulturowym, a w Polsce wciąż słabo znanych, jak: Jan Kupecký, Georg Rafael Donner, Franz Anton Maulbertsch, czy też autor słynnych, groteskowych portretów rzeźbiarskich – Franz Xaver Messerschmidt.

Barok w środkowej Europie rozwijał się nieco inaczej niż na południu. We wczesnej fazie tego stylu dostrzegamy inspiracje gotykiem, który był wówczas bardzo mocno obecny w otoczeniu twórców i odbiorców sztuki. Później centrum skupiającym artystów stał się Wiedeń i tamtejsza Akademii Sztuk Pięknych, założona u schyłku XVII wieku. Pamiętajmy, że w czasie, który nas interesuje – w XVII i XVIII wieku – Słowacja wchodziła w skład wielonarodowego Królestwa Węgier, które sąsiadowało z równie multikulturową Rzecząpospolitą Obojga Narodów. Granica nie była barierą, artyści urodzeni na terenach dzisiejszej Słowacji i kształceni w Wiedniu tworzyli dla zleceniodawców z Krakowa, Warszawy i Lwowa. Tak było np. z Janem Kupeckim, wykonującym zamówienia Aleksandra Sobieskiego, syna polskiego króla Jana III. Oczywiście ta prawidłowość działała także w drugą stronę – artyści pochodzący z Polski pracowali dla magnatów i książąt Kościoła z drugiej strony Karpat.

10 lutego - 23 kwietnia 2017
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Johann Kupezky, Autoportret z żoną, 1712-28, olej na płótnie, Budapeszt

Johann Kupezky, Autoportret z żoną, 1712-28, olej na płótnie, Budapeszt

www.mnk.pl/wystawy/skarby-baroku-miedzy-bratyslawa-a-krakowem

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE