nie-zyje-danuta-szaflarska-aktorka-miala-102-lata

Nie żyje Danuta Szaflarska. Aktorka miała 102 lata

Zmarła w niedzielę Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywaną też "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb", "Pora umierać", biograficznego "Inny świat".

Artystka była laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów - Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Camerimage". W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. W 2009 roku otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego.

W ostatnich latach wystąpiła w filmach "Jeszcze nie wieczór", "Janosik, prawdziwa historia" i w "Pokłosiu". W 2012 roku zagrała w dokumencie "Inny świat", poświęconym jej życiu, a dwa lata później w filmie Grzegorza Jerzyny "Między nami dobrze jest" .

Danuta Szaflarska przyszła na świat 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach koło Nowego Sącza. W 1939 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej - PIST. W tym samym roku debiutowała na scenie Teatru na Pohulance w Wilnie. W ciągu dwóch lat zagrała tam około 20-tu ról w różnorodnym repertuarze, od klasyki po komedie obyczajowe.

Podczas wojny w latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka pseudonim "Młynarzówna".

W zeszłym roku, z okazji 101. rocznicy urodzin Danuty Szaflarskiej Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało akcję "złóż życzenia". Po wojnie Danuta Szaflarska przez rok występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym. W 1949 roku po likwidacji tej sceny, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, z którą jest związana do dziś.

W 2007 roku otrzymała nagrodę Feliksa Warszawskiego za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w spektaklu "Daily Soup" w Teatrze Narodowym. Została też wyróżniona jako najlepsza aktorka podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za kreację w filmie "Pora umierać" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

W 2013 roku artystkę uhonorowano: Superwiktorem, Orłem za osiągnięcia życia, Gustawem, nagrodą Związku Artystów Scen Polskich oraz Złotym Berłem, przyznawanym przez Fundację Kultury Polskiej. W 2014-tym odebrała Diament Trójki, wyróżnienie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

W uznaniu wybitnych zasług dla kultury w 2005 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata temu uhonorowano ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, za wkład w rozwój polskiej kultury oraz działalność na rzecz niepodległości i przemian demokratycznych.

Źródło: Polskie Radio

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE