pianohooligan-sinfonia-varsovia-80glass

Pianohooligan & Sinfonia Varsovia /80@GLASS

Pianohooligan, Marek Moś i Sinfonia Varsovia wystąpią 21 stycznia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Będzie to koncert poświęcony twórczości Philipa Glassa z okazji zbliżających się 80. urodzin kompozytora.

Orkiestra pod dyrekcją Marka Mosia wykonają utwory amerykańskiego kompozytora. Zabrzmią Company for Strings, 3 Symfonia oraz Tirol Piano Concerto w interpretacji Piotra Orzechowskiego. Koncert odbędzie się w sobotę 21 stycznia w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o godzinie 19:00.

Piotr Orzechowski znany jest również publiczności pod artystycznym pseudonimem Pianohooligan, co wyjątkowo podkreśla charakter jego artystycznej działalności. Urodzony w latach 90. pianista mimo młodego wieku został już okrzyknięty przez krytykę „nadzieją polskiej pianistyki jazzowej”. Ukończył prestiżowe Berklee College of Music, a w 2011 roku zwyciężył na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition, co otworzyło mu drzwi wielkich sal koncertowych. Muzyk porusza się na pograniczach muzyki klasycznej oraz improwizowanej, często zacierając ich granice. Poza karierą jazzową, występuje również jako solista z najlepszymi polskimi orkiestrami.

Koncert w całości będzie poświęcony twórczości Philipa Glassa - kompozytora, który w styczniu obchodzi swoje 80 urodziny. Przedstawiciel minimalizmu w muzyce klasycznej ma bardzo bogaty dorobek artystyczny - tworzy zarówno kompozycje symfoniczne i opery. Dużą popularność przyniosła mu muzyka filmowa. Miłośnicy kina mogli usłyszeć jego utwory oglądając takie filmy jak Godziny czy Kundun - życie Dalaj Lamy Martina Scorcesego, za którą to ścieżkę dźwiękową Glass nominowany był do Oscara i Złotego Globu.

Koncert otworzy wykonanie Company for string z 1983 roku. Utwór został skomponowany przez Glassa na zamówienie Freda Neumanna i posłużył jako muzyka do teatralnej adaptacji noweli Samuela Becketta o tym samym tytule. W drugiej kolejności zabrzmi Tirol Piano Concerto, „najmłodsze” dzieło spośród wykonywanych tego wieczoru kompozycji. Tirol Piano Concerto jest jednym z ośmiu koncertów fortepianowych powstałych w ramach projektu The Concerto Project. Na koniec – 3 Symfonia na orkiestrę smyczkową, określana jako najbardziej klasyczny i tradycyjny utwór w dorobku tego amerykańskiego kompozytora.

21 stycznia 2017 r. 19:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Pianohooligan & Sinfonia Varsovia /80@GLASS

Pianohooligan & Sinfonia Varsovia /80@GLASS

www.sinfoniavarsovia.org/pl/2017-01-21-pianohooligan-i-sinfonia-varsovia-w-muzeum-polin.html

VOD

Którędy po sztukę, Wiesław Borowski

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE