arcydzielo-verdiego-po-raz-pierwszy-na-zywo-w-kinach

Arcydzieło Verdiego po raz pierwszy na żywo w kinach

Opera, która Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Met: Live in HD”. Na prośby dyrekcja Met włączyła „Nabucca” do obecnego sezonu transmisji 7 stycznia.

„Nabuchodonozor” Verdiego, chcąc nie chcąc, jest legendą. Pamiętamy, że to pierwszy wielki sukces młodego wówczas kompozytora, którego dzieła od „Nabucca” właśnie rozpoczęły tryumfalny marsz nie tylko przez muzyczne sceny Italii, ale także przez historię światowej opery. Powtarzamy opowieść, jak to chór żydowskich jeńców „Va, pensiero” (Pofruń, myśli) stał się pierwszym nieoficjalnym hymnem jednoczących się i walczących o niepodległość Włoch.

W transmisji 7 stycznia znów spotkają się dwa żywe pomniki światowej sceny operowej: James Levine i Plácido Domingo. Obu artystów nikomu nie trzeba przedstawiać. Długoletni dyrektor muzyczny Met poprowadził ponad 330 przedstawień z udziałem tego wybitnego śpiewaka, a on sam występuje na nowojorskiej scenie od 1968 roku (do dziś ponad 680 razy), również w „Nabuccu” – oczywiście w tenorowej partii Izmaela. Dziś, gdy znów śpiewa barytonem, zmierzy się z rolą tytułową.

Sobota, 7 stycznia, godz. 19

Placido Domingo jako Nabucco na scenie Met, fot. M. Sohl

Placido Domingo jako Nabucco na scenie Met, fot. M. Sohl

www.nazywowkinach.pl

VOD

Którędy po sztukę, Wiesław Borowski

Stefan Gierowski. Portret


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE