przeglad-filmow-juliana-antonisza

Przegląd filmów Juliana Antonisza

czw. 19 stycznia, godz. 19:40

W styczniu i na początku lutego, w paśmie Teraz animacje! - przegląd filmów wszechstronnie uzdolnionego artysty, współzałożyciela legendarnego Studia Filmów Animowanych w Krakowie, wynalazcy zafascynowanego światem mechaniki – Juliana Antonisza. W tym roku przypada 30. rocznica śmierci tego niezwykłego artysty.

Skonstruowanym przez siebie antoniszografem fazującym (i innymi maszynami swojego autorstwa), Antonisz wydrapywał bezpośrednio na taśmie filmowej porywające historie, będące często reakcją na ponurą rzeczywistość czy na gnębiące go niepokoje.

Ta konsekwentnie stosowana przez niego metoda „non-camerowa odpowiadała na potrzeby niezależności wobec biurokracji, minimalizowania czasu i kosztów produkcji. Dawała również niezwykle oryginalne efekty graficzne, pozbawione, jak to pisał artysta w swoim manifeście „deformującego zawsze oryginał graficzny balastu kamer filmowych… i innych kosztownych i kapryśnych technik fotograficznych…”.

OPIS FILMÓW

Jak działa jamniczek / 5 stycznia, godz. 19:35
Wesoły wykład na temat budowy i działania psa jamnika, udowadniający wyższość żywych istot nad najbardziej skomplikowanymi mechanizmami.

Ostry Film Zaangażowany / 5 stycznia, godz. 19:45

Animacja noncamerowa. Zabawna opowieść o upadku polskiego życia kulturalnego z powodu... likwidacji starych kiosków ulicznych oklejanych plakatami, dzięki którym można było dowiedzieć się o aktualnym repertuarze kin, teatrów, sal koncertowych. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

Polska Kronika Non - Camerowa nr 4 / 12 stycznia, godz. 19:35

Czwarte wydanie popularnej kronik Juliana Antoniszczaka, poświęcone ważnym wydarzeniom w kraju i na świecie. W programie: „Czy rośliny rządy nad nami sprawują?”, „Precz z niegodnym płodu spędzaniem”, „Słynna polska szkoła konserwacji w akcji”, „Podziemne wybuchy atomowe trzęsień ziemskich przyczyną”, „wywiad z ciekawym indywiduum”. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

Polska Kronika Non - Camerowa nr 8 / 19 stycznia, godz. 19:40

Ósme wydanie kroniki non-camerowej zawiera trzy tematy: „Regeneracja emerytów”, „Nowa muzyka” i „Paryż M ½”. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

Polska Kronika Non - Camerowa nr 2 / 26 stycznia, godz. 19:45

Film rysowany i malowany bezpośrednio na taśmie filmowej. Kolejna kronika filmowa Juliana Józefa Antonisza opatrzona purnonsensowym komentarzem, przedstawiająca głownie nieprawidłowe sposoby palenia papierosów. Ponadto ukazano migawki z różnych dziedzin życia, m. in. najnowsze zdobycze techniki (nowy rewelacyjny silnik spalinowy), klęski ekologiczne (zatrucie Wisły) i wywiad ze starym pszczelarzem, który opowiada o życiu pszczół. Film po rekonstrukcji cyfrowej.

Światło w tunelu / 2 lutego, godz. 19:35

Autorska wizja „życia po życiu”. Mężczyzna, po którego przybywa śmierć z kosą, zostaje zabrany do szpitala. Przy pomocy skomplikowanej aparatury poddawany jest zabiegom reanimacyjnym. Duch mężczyzny opuszcza cielesną powłokę, wchodzi w ciemny tunel, u którego wylotu błyszczy światełko. Mężczyzna ściga je, krąży w przestrzeni kosmicznej i nagle dostrzega dwa światełka. Uszczęśliwiony pędzi na ich spotkanie i zostaje zmiażdżony przez ogromny samochód z kostuchą za kierownicą. Film po rekonstrukcji cyfrowej.


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE