polska-dziennikarka-z-europejskim-pulitzerem-pierwsza-w-historii

Polska dziennikarka z europejskim Pulitzerem. Pierwsza w historii

Justyna Kopińska – dziennikarka „Wyborczej” i „Dużego Formatu” – zdobyła prestiżową nagrodę European Press Prize, zwaną europejskim Pulitzerem. To pierwszy raz, gdy nagroda przypadła polskiemu dziennikarzowi. Nagrodzony reportaż to „Oddział chorych ze strachu”.

Dziennikarka opisała system okrutnych kar na oddziale dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, które miała stosować ordynator Anna M. Lekarka wprowadzała atmosferę zagrożenia i strachu, poniżała pacjentów, stosowała przemoc fizyczną i duże dawki otępiających leków jako karę. Po pięciu latach prokuratorskiego śledztwa ordynator nadal pracowała jako psychiatra oraz biegła sądowa w tym samym okręgu, w którym miała już postawione zarzuty o znęcanie się nad podopiecznymi.

Dopiero po publikacji reportażu „Oddział chorych ze strachu” w „Dużym Formacie” (22.07.2015 „Gazeta Wyborcza”, „Duży Format”) prokuratura przygotowała akt oskarżenia przeciwko Annie M., a w grudniu 2015 r. stanęła ona przed sądem.

Nagroda European Press Prize przyznawana jest od 2012 r. przez siedem europejskich fundacji medialnych, w tym The Guardian Foundation i The Reuters Foundation.

W tegorocznym jury zasiadali m.in. Juan Luis Cebrián, założyciel hiszpańskiego dziennika „El Pais”, Sylvie Kauffmann, była naczelna francuskiej gazety „Le Monde”, i sir Harold Evans z „The Sunday Times”, jeden z najsłynniejszych brytyjskich redaktorów.

W konkursie brało udział ponad pięćset prac z różnych krajów. Kopińska zwyciężyła w konkurencji między innymi z Paulem Raymondem („Guardian”) i Jonathanem Stockiem („Der Spiegel”).

Jury poskreślało „mistrzostwo w użyciu słowa” oraz uniwersalność tekstu „Oddział chorych ze strachu”, który „jest gotowym scenariuszem filmowym”. Reportaż znalazł się w książce „Polska odwraca oczy” wydanej w marcu tego roku przez wydawnictwo „Świat Książki”. To zbiór opowieści o kilku z najważniejszych sprawach karnych ostatnich lat.

Justyna Kopińska to laureatka Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International z 2014 r. za obronę praw człowieka. W 2015 roku zdobyła Grand Press, nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego.

TVP Info

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE