przelom-architektura-w-polsce-po-1989-roku-1709-22112015

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku: 17.09 – 22.11.2015

Już we wrześniu w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu pokazana zostanie kolekcja makiet „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, prezentująca najważniejsze budynki, jakie powstały w Polsce po 1989 r.

W 2014 roku, z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia czasopisma „Architektura-murator”, przygotowano zbiór 25 makiet prezentujących najlepsze polskie realizacje budowlane ostatniego ćwierćwiecza. Po zorganizowanej w MSN w Warszawie wystawie modele przekazane zostały do kolekcji tegoż muzeum i stanowią obecnie zbiór unikatowy w skali kraju.

Na wystawie znajdują znalazły się makiety takich budynków, jak: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Swoje miejsce mają tu także projekty najlepszych polskich i zagranicznych architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac) czy Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny), oraz reprezentująca Toruń Sala Koncertowa na Jordankach (proj. Fernando Menis), która już niebawem otworzy swe podwoje.

Przedstawiając realizacje tworzące warszawską kolekcję jako „przełomowe” dzieła architektury polskiej, wystawa pokazuje, jak znaczące miejsce w transformacji ustrojowej zajmuje architektura. Prezentowane w ramach kolekcji budynki niejednokrotnie dokonywały zmian w sposobie myślenia o architekturze w Polsce, wyznaczały nowe trendy, wyróżniały się na tle innych i stawały się zapisem historycznej dynamiki.

Wyboru budynków dokonał wspólnie zespół miesięcznika „Architektura-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z makiet z kolekcji została szczegółowo opisana, a obiekt, który reprezentuje - zanalizowany w kontekście historii polskiej architektury współczesnej.

Wystawie Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku – stanowiącej drugą odsłonę kolekcji „Architektury-murator” – towarzyszyć będzie o szereg wydarzeń dodatkowych. Od września do listopada w CSW w Toruniu odbywać się będą spotkania i dyskusje poświęcone współczesnej architekturze, jej znaczeniu dla kultury i gospodarki kraju, a także spacery i oprowadzania po toruńskich realizacjach ostatniego 25-lecia czy architektoniczne warsztaty dla najmłodszej publiczności.

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku

otwarcie wystawy: 17 września, czwartek, godz. 19.00
kuratorzy: Cezary Lisowski, Marta Kołacz
koncepcja kolekcji: Tomasz Fudala, Ewa P.Porębska

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE