xi-festiwal-tancow-dworskich-cracovia-danza-2407-01082010-r

XI Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” 24.07. – 01.08.2010 r.

!!! pusty LEAD !!!

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to od lat uznane wydarzenie artystyczne w krakowskim kalendarzu imprez kulturalnych. Dworski taniec, teatr i muzyka prezentowane w zabytkowych przestrzeniach Miasta, to najlepsza propozycja dla turystów, mieszkańców Krakowa, widzów w każdym wieku.

11-ta edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 24.07. – 01.08.2010 r. Publiczność festiwalowa zostanie zaproszona do miejsc, które w ciągu dziesięcioletniej historii tego projektu, stały się scenami Festiwalu „Cracovia Danza”.

To już jedenasta odsłona projektu, który po raz pierwszy zaprezentowany został w 2000 roku z okazji nadania Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Powstał w dobie zainteresowania historią tańca, potrzeby powrotu do źródeł wspólnego dziedzictwa europejskiego oraz woli spotkania i wymiany doświadczeń dużej ilości zespołów tańców historycznych działających w Polsce i na świecie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są „Mistrzowie Tańca”. Od początku istnienia Festiwalu „Cracovia Danza” to Oni byli i są inspiracją, dla prezentowanych przez lata spektakli, pozostając zawsze obecnymi w sztuce tańca. Podczas Festiwalu publiczność zostanie zabrana w fascynującą podróż, w taneczną przeszłość. Pokazane zostaną spektakle stworzone na podstawie traktatów największych Mistrzów. Będą one próbą odtworzenia i przybliżenia ich choreografii, a także - oddania charakteru i stylu poszczególnych form tanecznych.

Rok 2010 to czas wielkich jubileuszy. W tym roku przypada 200-setna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, który w swoich kompozycjach w doskonały sposób oddawał charakter, tempo i rytmy tańców polskich (narodowych i ludowych), jak i europejskich, salonowych. Kolejna ważna rocznica to 200-setna rocznica śmierci Jeana – Georgesa Noverre’a, wielkiego mistrza tańca, reformatora baletu, autora „Listów o tańcu” ofiarowanych królowi polskiemu Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Program Festiwalu został tak skomponowany, by przybliżyć widzom spektakle, oparte na twórczości wielkich Mistrzów.

Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie festiwalu Cracovia Danza

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE