bylem-swinia-i-chodzilem-na-te-filmy--roman-polanski-w-rozmowach-poszczegolnych-cz-i

„Byłem świnią i chodziłem na te filmy…” – Roman Polański w „Rozmowach poSzczególnych” cz. I

W grudniu powraca zainicjowany przez telewizyjną Dwójkę znakomity cykl wywiadów, „Rozmowy poSzczególne”. Tym razem naprzeciw siebie usiądą dziennikarz Jacek Żakowski oraz reżyser filmowy, twórca legendarnego „Noża w wodzie” i oscarowego „Pianisty”, Roman Polański.

W paryskim mieszkaniu reżysera, z widokiem na wieżę Eiffela, Jacek Żakowski rozmawia z człowiekiem, którego w świecie kina nikomu nie trzeba przedstawiać. Dramatyczne dzieciństwo, burzliwa młodość w rodzącym się PRL’u, wyjazd na Zachód, pierwsze sukcesy i kolejny osobisty dramat. Tak najkrócej można by opisać jeden z najbardziej kluczowych okresów w życiu znakomitego polskiego filmowca, Romana Polańskiego.

Z mojego życia zrobiono spektakl... – mówi Polański Żakowskiemu. Tak zaczyna się bardzo osobisty, szczery i pozbawiony kokieterii wywiad, który TVP2 wyemituje w niedzielę, 8 grudnia, o godz. 17.20. Podczas spotkania, rozmówcy spróbowali podsumować trzy etapy w życiu autora „Chinatown”: wojnę, życie w powojennej Polsce oraz pierwsze lata w Hollywood.

Ojciec powiedział mi „zjeżdżaj”. Wtedy widziałem go po raz ostatni – mówi reżyser. Polański przeżył wojnę, ukrywając się u swoich kuzynów. Pożegnanie z ojcem nastąpiło w momencie, kiedy ten szedł w kolumnie Żydów wywożonych z getta do obozu zagłady. – Najbardziej przeszkadzało mi to, że jestem sierotą – wspomina dziś reżyser. Po wojnie przyszły twórca „Dziecka Rosemary” chciał się uczyć, studiować. Wyższe uczelnie nie chciały go jednak przyjąć z uwagi na... pochodzenie klasowe. W końcu udało mu się do dostać do słynnej łódzkiej Filmówki, skąd o mały włos go wkrótce nie wyrzucono… – Zaprosiłem na uczelnianą zabawę chuliganów, żeby zrobili tam burdel… I za to chcieli mnie naprawdę wyrzucić… – przyznaje. Niedługo po swoim pełnometrażowym debiucie Polański wyjeżdża na Zachód…

- Jak pan wyobrażał sobie ten świat? – pyta Żakowski.
- To było marzenie wszystkich studentów. Na miejscu okazało się, że jest to wręcz inna planeta…

Po okresie europejskim reżyser nagrodzonego na festiwalu w Berlinie „Wstrętu” trafia do Hollywood, gdzie powstają jego najsłynniejsze dzieła: „Dziecko Rosemary” i „Chinatown”. O tym ostatnim mówi – Faye Dunaway znałem jeszcze, jak była modelką. Była nie do zniesienia. Jednocześnie miałem na planie Jacka Nickolsona, który był wspaniałym partnerem we współpracy…

Zdecydował się pan również na małżeństwo, z aktorką Sharon Tate…
– To były najwspanialsze momenty mojego życia, ale to było dawno… Bardzo dawno…


W rozmowie Polańskiego z Żakowskim nie zabrakło także wielu nieznanych szerzej, czasem drażliwych, wydarzeń z życia artysty. Dlaczego Roman Polański mówi o sobie, że był świnią, chodząc do kina..? Kiedy i w jakich okolicznościach musiał bronić swoich argumentów pięściami? Dlaczego chce się „wyleczyć z kina”? Odpowiedzi na te i inne intrygujące pytania dotyczące biografii jednego z najbardziej nietuzinkowych współczesnych artystów znajdziemy w pierwszym odcinku poruszającego wywiadu. Emisja tylko w TVP2.

„Rozmowy poSzczególne” to dokumentalny cykl wywiadów z najwybitniejszymi twórcami polskiej kultury, dotykających ich życia i odsłaniających tajemnice twórczego procesu. Druga część rozmowy Jacka Żakowskiego z Romanem Polańskim na antenei TVP2 już 15 grudnia. W kolejnych odcinkach: Mariusz Szczygieł rozmawiać będzie z pisarką Hanną Krall (22 grudnia), Jan Wołek spotka się natomiast z reżyserem, Januszem Majewskim (29 grudnia).

„Rozmowy poSzczególne”— Jacek Żakowski w rozmowie z Romanem Polańskim, niedziela, 8 grudnia, godz. 17.20. Tylko w TVP2.

VOD

The Smashing Pumpkins – Oceania Live at NYC

Videofan, Zygmunt Rytka


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE